SON DAKİKA

günlük habercim

Sizin İçin Çalışan Bir Akıl Sağlığı Uygulaması Nasıl Bulunur?

Sizin İçin Çalışan Bir Akıl Sağlığı Uygulaması Nasıl Bulunur?
Bu haber 17 Nisan 2022 - 8:27 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.

Sizin İçin Çalışan Bir Akıl Sağlığı Uygulaması Nasıl Bulunur?

En sağlıklı hayatınızı yaşamak için temel haberler ve rehberlik. Bir Times aboneliği ile edinin.
Terapistlerin yüksek talep görmesi ve bir sağlayıcı bulmayı zorlaştıran uzun bekleme listeleri ile , bir akıl sağlığı uygulaması kullanmak, yardım almanın cazip ve nispeten ucuz bir yolu gibi görünebilir.

Bu uygulamalar , genellikle oyunlar, terapi sohbet robotları veya ruh hali izleme günlükleri gibi araçları kullanarak bağımlılık, uykusuzluk, kaygı ve şizofreni gibi çeşitli sorunlara yardımcı olduğunu iddia ediyor . Ama çoğu denetimsiz. Bazıları yararlı ve güvenli olarak kabul edilse de, diğerleri titrek (veya var olmayan) gizlilik politikalarına ve uygulamaların pazarlama iddialarını karşıladığını gösteren yüksek kaliteli araştırma eksikliğine sahip olabilir.

Akıl sağlığı uygulamalarını inceleyen kar amacı gütmeyen bir proje olan One Mind PsyberGuide’ın yönetici direktörü Stephen Schueller, düzenleme eksikliğinin, Gıda ve İlaç İdaresi’nin dijital psikiyatri ürünlerine yönelik gereksinimlerini gevşettiğinde daha da kötüleşen bir “Vahşi Batı” yarattığını söyledi . 2020 .

Mevcut zihinsel sağlık uygulamalarının tam sayısını belirlemek zor, ancak 2017’den bir tahmin, indirilebilecek en az 10.000 uygulama olduğunu söyledi. Ve bu dijital ürünler kazançlı bir iş haline geliyor. Geçen yılın sonunda Deloitte Global , dünya çapında mobil ruh sağlığı uygulamalarına yapılan harcamaların 2022’de 500 milyon dolara yaklaşacağını öngördü .
Peki, telefonunuza bir tane ekleyip eklememe konusunda nasıl bilinçli bir karar veriyorsunuz? Birkaç uzmandan rehberlik istedik.

Akıl sağlığı uygulamasından kimler yararlanabilir?

Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’ndeki dijital psikiyatri bölümünün direktörü Dr. John Torous, genel olarak zihinsel sağlık uygulamalarının insanların düşüncelerinin, duygularının ve eylemlerinin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine dair içgörü kazanmalarına yardımcı olabileceğini söyledi. Ayrıca, hastaların terapi sırasında öğrendikleri becerileri kolaylaştırmaya da yardımcı olabilirler, diye ekledi.

McLean Hastanesi geriatrik psikiyatri bölümünde eğitim direktörü Dr. Stephanie Collier, zihinsel sağlık uygulamalarının “adım sayaçları gibi fiziksel aktivite hedeflerinin yanında iyi çalışabileceğini” çünkü egzersizin kaygı ve depresif semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti.

“Benzer şekilde,” dedi, “derin nefes alma gibi becerileri öğreten uygulamalar, stres yaşayan herkese yardımcı olabilir – stres bir kaygı bozukluğunun sonucu mu yoksa sadece koşullar mı?”

Ancak bazı insanlar için uygulamalar pek uygun değildir.

Dr. Collier, uygulamaların en iyi şekilde insanlar motive olduğunda ve hafif bir hastalığı olduğunda işe yaradığını söyledi. “Orta veya şiddetli depresyonu olan kişiler, hastalıkları nedeniyle bir mobil uygulamadaki modülleri tamamlamak için yeterli motivasyona sahip olmayabilirler.”

Akıl sağlığı uygulamaları terapinin yerini alabilir mi?

Dr. Collier, “Bunlar tek başına tedaviler değil,” dedi. “Ancak terapiyle birlikte kullanıldıklarında etkili olabilirler.”

Amerikan Psikoloji Derneği’nde sağlık hizmetleri inovasyonunun kıdemli direktörü Vaile Wright, ideal olarak zihinsel sağlık uygulamalarının becerileri öğrettiğini veya eğitim sağladığını söyledi.

“Belki biraz daha profesyonel yardım almalıyım” diye düşünmeye bu açılış olabilir”dedi.

Dr. Torous, hastalarına akıl sağlığı tedavilerini artırmak için oluşturduğu MindLAMP adlı ücretsiz bir uygulama sunuyor. İnsanların uyku düzenini, fiziksel aktivitelerini ve semptomlardaki değişiklikleri takip eder; terapistlerin hastalarına verdiği “ödevleri” de özelleştirebilir.

Bu uygulamalar bir düzenleyici kurum tarafından tarandı mı?

Büyük olasılıkla hayır. Gıda ve İlaç İdaresi , tedavi veya teşhis sağlayan veya yasal düzenlemelere tabi tıbbi cihazlarla ilişkili küçük bir uygulama alt kümesini düzenler. Ancak çoğu zihinsel sağlık uygulaması, devlet denetimine tabi değildir.
Bu nedenle, bazı uygulamalar asılsız pazarlama iddialarında bulunur, uzmanlar uyarır veya daha da kötüsü, yanlış ve potansiyel olarak zararlı bilgiler sunar.

Aynı zamanda klinik psikolog ve Irvine California Üniversitesi’nde doçent olan Dr. Schueller, “Ürünlerin sayısı, orada bulunan araştırma kanıtlarını çok geride bırakıyor” dedi. “Ne yazık ki bu alanda var olan araştırmaların çoğu, tarafsız dış gruplardan ziyade şirketler tarafından dahili olarak yapılıyor” diye ekledi.
Ayrıca, tüm sağlık uygulamalarının HIPAA olarak bilinen ve bir hastanın sağlık kayıtlarının gizliliğini yöneten Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası’na uyması şartı yoktur .

Yakın tarihli bir makalede Dr. Torous ve meslektaşları, dijital sağlık uygulamalarındaki yasal boşlukları inceleyerek, intihar krizi yardım hatları için yanlış telefon numaraları gibi ortaya çıkabilecek çeşitli sorunları ortaya çıkardı . Makale ayrıca , depresyon ve sigarayı bırakma için en iyi 36 uygulamadan 29’unun kullanıcı verilerini Facebook veya Google ile paylaştığını, ancak yalnızca 12’sinin gizlilik politikalarında bunu doğru bir şekilde ifşa ettiğini tespit eden daha önceki bir çalışmayı da vurguladı.

Mart ayında yapılan bir araştırma , şizofreni hastalarına yardımcı olmak için oluşturulan bir uygulamanın plasebodan (bu durumda dijital geri sayım sayacı) daha iyi performans göstermediği sonucuna vardı.

Dr. Torous, “Erken veya ön hazırlık veya fizibilite çalışmalarında etkili olduğunu iddia eden tüm bu uygulamaların, muhtemelen kendilerini daha yüksek kaliteli bilimle incelemesi gerekiyor” dedi.
Son olarak, bir uygulamanın çevrimiçi pazarda popüler olması , daha güvenli veya daha etkili olacağı anlamına gelmez .

Birini seçme konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Dr. Torous, “Beş yılı aşkın süredir bakımda uygulamaları kullanan bir klinisyen olarak, hangi uygulamaların hastalara uygun olduğunu anlamak her zaman zor olmuştur” dedi. “İnsanların bireysel geçmişlerine, tercihlerine ve ihtiyaçlarına nasıl saygı duyabileceğimizi gerçekten düşünmelisiniz.”

“En iyi uygulamayı” veya en çok puan alan uygulamayı aramak yerine, hangi uygulamanın sizin için en uygun olacağı konusunda bilinçli bir karar vermeye çalışın, diye ekledi.

Araştırmaya başlamak için bir yer , Massachusetts’teki Beth Israel Lahey Health’deki klinisyenler tarafından oluşturulan Mind Apps web sitesidir. 600’den fazla uygulamayı inceledi ve altı ayda bir güncelleniyor. Gözden geçirenler, maliyet, güvenlik ve gizlilik endişeleri gibi faktörlere ve uygulamanın araştırma tarafından desteklenip desteklenmediğine bakar.

Başka bir web sitesi olan One Mind PsyberGuide , sağlık uygulamalarını güvenilirlik, kullanıcı deneyimi ve gizlilik uygulamalarının şeffaflığı açısından değerlendirir. Irvine, California Üniversitesi’ne bağlı olan proje, veritabanında 200’den fazla uygulamaya sahip ve her biri yıllık olarak gözden geçiriliyor.

Bir uygulamanın gizlilik politikasında nelere dikkat etmelisiniz?

MindApps ve One Mind Psyberguide her ikisi de bir uygulamanın gizlilik politikasına genel bir bakış sunsa da, ayrıntıları kendiniz araştırmak isteyebilirsiniz.
Dr. Collier, ne tür bilgiler topladığına, güvenlik önlemlerine ve bilgileri üçüncü taraflara satıp satmadığına veya bilgileri reklam amaçlı kullanıp kullanmadığına bakın.

2019’da yapılan bir araştırmaya göre , depresyona yönelik mobil uygulamaların yarısından azının bir gizlilik politikası bile var ve çoğu gizlilik politikası yalnızca kullanıcılar verilerini girdikten sonra sağlanıyor.
Araştırmanın baş yazarı Kristen O’Loughlin, “Verilerinizin kullanılıp kullanılmadığını veya nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız, bazı kişilerin bu tür mobil uygulamaları kullanma konusunda çekinceleri olması şaşırtıcı değil” dedi. Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Fakültesi.

Hangi uygulamalar saygın?

Bu sorunun cevabı kime sorduğunuza bağlı olabilir. Ancak tüm uzmanlar , PTSD Coach gibi federal hükümet tarafından geliştirilen zihinsel sağlık uygulamalarından övgüyle bahsetti ; Farkındalık Koçu; ve profesyonel bir akıl sağlığı hizmeti sağlayıcısı ile bilişsel işlem terapisi uygulayan kişiler için olan CPT Coach.

Bu uygulamalar yalnızca iyi çalışılmış olmakla kalmaz, aynı zamanda hiçbir gizli maliyet olmaksızın ücretsizdir. Mükemmel gizlilik politikalarına sahiptirler ve kişisel bilgilerin asla üçüncü şahıslarla paylaşılmayacağını belirtirler .

TCMB Düşünce Günlüğü

Breathe2Relax (ABD Savunma Bakanlığı’ndaki bir ajans tarafından göbekten nefes almayı öğretmek için tasarlanmış bir uygulama)

Virtual Hope Box (Savunma Sağlık Ajansı tarafından üretilen ve duygusal düzenleme ve stres azaltma konusunda destek sunan bir uygulama)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA