SON DAKİKA

günlük habercim

MURAT TERLEMEZ KİMDİR?

MURAT TERLEMEZ KİMDİR?
Bu haber 22 Haziran 2022 - 22:01 'de eklendi ve 113 views kez görüntülendi.
  • Bize kendinizden bahseder misiniz?

Toplam beş kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya geldiğim 1989 yılının Sarıyer semtinde halen yaşamımı sürdürmekteyim. İlk ve orta öğrenimimi Emirgân Karaca Paşa İlköğretim Okulunda, lise öğrenimimi ise Emirgân Boğaziçi Behçet Kemal Çağlar Lisesi Sosyal Bilimler Bölümünde tamamladım.Spor Bilimleri, Psikoloji, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih alanlarına ilgi duymaktayım.  Beden Eğitimi ve Felsefe Grubu Pedagojik Formasyon Öğretmenlik Eğitimimi, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Bilimleri Fakültesinde tamamladım. Ön lisans eğitimimi Yönetim Organizasyon Programı üzerine aldım. Birinci lisans eğitimimi İşletme Fakültesinde, ikinci lisans eğitimimi Spor Yöneticiliği Bölümünde tamamlayıp, üçüncü lisans eğitimimi Sosyoloji Bölümünde sürdürmekteyim. Birinci Tezli Yüksek Lisans eğitimimi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Spor Yönetimi Bölümünde “Antik Dönem Oyunları” konulu tezimletamamlayıp, ikinci Tezli Yüksek Lisans Eğitimimi ise Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Psikoloji Bölümünde sürdürmekteyim. Doktora eğitimimi halen Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde özel öğrenci statüsünde devam ettirmekteyim. Üniversitelerde etkinlik başkanlığı ve bölüm temsilcilikleri yapmış olup, çok sayıda gönüllü görevlerde yer aldım. Çeşitli eğitimleri başarıyla bitirip, bilimsel makalelerimi yazmış bulunmaktayım. Toplam on dört yıllık çalışma hayatımın sekiz yılını özel sektörde geçirmiş olup, son altı çalışma yılımı ise halen bir kamu kuruluşunda devam ettirmekteyim.

  • İlham aldığınız kaynaklar nelerdir? Kim veya kimler sizi yazmaya teşvik etti?

Bir kişi veya kişiler yazmamda rol oynadılar diyemem. her daim yazma isteği ve bıkmadan usanmadan araştırma merakımın üzerine titredim. Akademik yazılar yazmaya devam ederek yazma isteğimi sürdürdüm. Bir süre sonra kitap yazma hayalimi sayfalara serpiştirerek, macera dolu edebiyat hayatına adım atmış oldum. Hayal dünyam ilham kaynağım diyebilirim.

  • En sevdiğiniz 5 eser diye bir sual yöneltsek, bunlar hangileri olurdu? Niçin bu eserler?

En sevdiğim eserler Dönüşüm – Franz Kafka, Satranç – Stefan Zweig, Amok Koşucusu – Stefan Zweig, Küçük Prens – Antoine De Saint ve Hayvan Çiftliği – George Orwell olarak sıralayabilirim. Neden bu kitaplar diye sorar iseniz, dışavurumun iliklere kadar yaşandığı kitaplarda kendi benliğini arayan, özgürlüğüne doğru yol almaya çalışan ve bu keşiften önce ruhuna sıkışıp kalan düşüncelerin önemine vurgu yapılması diyebilirim.

  • Günün en çok hangi vaktini seversiniz?

Sabah enerjinin üst seviyede olduğuna inanırım. Ve her yeni bir sabahta, yeni bir hayal gerçekleştirme enerjisine bürünürüm.

  • Yazarken hayali bir tasvir mi oluşturuyorsunuz, yada bir Yazar olarak yaşanmışlıklar mı size ilham veriyor?

Yazma konusu benim için “keşfedilmemiş yeni dünyalar” olarak hayatımda yerini almaktadır. Çünkü yazmanın hayal pencereme “yeni çiçekler” getirdiği kanaatindeyim. Okuma konusunda ise, okunmamış her kitabı, “keşfedilmemiş yeni dünyalar” olarak görmekteyim. Kendi yaşanmışlıklarım veya doğadaki tüm canlıların yaşanmışlıkları hayal penceremde her daim yerini alacaktır.

  • Yazar olmak kutsal bir vazifedir. Bazen bunu hakkıyla gerçekleştirdiğinize inanıyor musunuz?

Hakkıyla gerçekleştirme yolunda ilerleyeceğimi söyleyebilirim. Daha yolun başı olduğuna inanıyorum. Hayallere ve hayatlara dokunmak hiçbir zaman bitmez.

  • Herkes yazar olamaz. Sizin bu yeteneğiniz nasıl ortaya çıktı?

Yazma maceram lisenin ilk yıllarında filizlenmeye başladı. Lise son sınıfta okulun dergisinde “Geçmez, Bitmez Derken Elveda” adlı yazım yayımlandı. Her zaman bir “Taş” kelimesi ile ilgili bile olsa sayfalarca kitap yazacağımı dile getirirdim, hayal gücü ve düşünce sınırları zorlayarak. İnatçı ve hayalperest yapımın da yardımıyla var olan yeteneğimi geliştirmeye başladım diyebilirim.

  • Okuyucularından seni en çok onure eden bir cümleyi söyler misiniz?

Daha ilk kitabım olan Frau kitabımı yabancı klasiklere ve beni de yabancı yazarlara benzeten fazlaca mesaj aldım. Sonrasında ise Dil-Küşâ romanımla birlikte benzer mesajlar alarak fazlasıyla onur duydum.

  • Tek bir kelimeyle dünyaya hitap edin deseydik bu ne olurdu?

Keşif.

10-Yazarken veya Okurken dinlediğiniz bir müzik var mı? Size ne iyi gelir okuyup yazmak için?

Yazarken ve okurken illa bir müziğe adapte olmuyorum. Hayalin ritmi en güzel müzik parçasından da güzeldir.

11-Genç yazar adaylarına bir mesajınız var mı?

Yeni dünyaya adapte olurken keşfedilecek ve var olan dünyaları da unutmamalarını önerebilirim. Yazmayı ve okumayı çok sevenlere tavsiyem ise, “kimseye ve hiçbir şeye aldırmadan hayallerine koşmaları olacaktır. Sen bu dünyada teksin. Başka bir “Sen” yoktur. Önüne çıkacak olan olumsuzluklara, tepkilere aldırmadan yürümeye başladığın an, tüm dağları yürüyerek aşmanın keyfine varacaksın. Sakın ama sakın kendi dünyana geç kalma. Dünya temelini müthiş bir mimari düşüncenle inşa etmeyi unutma. Oku, okuttur, okumayı sevdir. Yaz, yazmaya cesaretlendir, teşvik etmeyi de ihmal etmez”

12-İleride farklı türlerde edebi eser gelecek midir?

Roman ve öykü yazmayı sevdiğim kadar kişisel gelişim konularında da rehber niteliğinde çalışmalarım devam etmektedir.Her ne kadar zorlu bir süreç olsa da; heyecanı bol, sabrı zor, umudu sonsuz bir yolculuk benim için.

13-Kendinizi 3 kelimeyle nasıl tanımlarsınız?

Düşünce sınırlarını zorlayan, hayalperest ve inatçı.

14-Kendinizle gurur duyduğunuz bir an var mı?

Okurlarım tarafından kitaplarımın klasiklere, kendimin ise klasik yazarlara benzetilmem diyebilirim.

 

15-İleride büyük bir yazar olmayı hayal edebiliyor musunuz?

Hayatta her daim mütevazi olmaya çalıştım. Ancak büyük bir yazar olmayı hayal etmiyorum desem yalan olur. Her yazarın hayali budur.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA